افتتاحیه دوره تربیت مدرس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی

haji.jpg

حجت الاسلام ذوعلم در افتتاحیه تربیت مدرس بیانیه گام دوم فرهنگیان کشور:

بیانیه گام دوم ماهیت اندیشه ای دارد/ رویکرد دشمنان نفوذ فکری است

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج فرهنگیان کشورحجت الاسلام ذوعلم که دوشنبه 23 اسفند  در مراسم افتتاحیه تربیت مدرس بیانیه گام دوم فرهنگیان سخنرانی کردند گفت: همه مدیران و آحاد ملت در قبال بیانیه گام دوم مسئول هستیم و ساختارها نباید مانع ایفای نقش ما در قبال بیانیه گردد. وی با اشاره به موضوع مهم خودسازی گفت: خودسازی اولین و مستمرترین کار بیانیه است. سستی و کندی دیگران نیز نباید در سرعت ما تاثیر بگذارد. همچنان که در نماز یا سایر اعمال عبادی سستی و کندی دیگران نباید در انجام تکلیف ما تاثیرگذار باشد. و به قول شهید بهشتی ره پیروزی ما در انجام تکلیف است.

در این ادای تکلیف ما باید همه توان عقلانی، تدبیر، برنامه ریزی، دین شناسی، دشمن شناسی و .. را به کار بگیریم.

وی با اشاره به ماهیت بیانیه گفت: بیانیه گام دوم نه سند ابلاغی است و نه یک فرمان و قاعده حکومتی، بلکه ماهیت آن یک روشنگری و اندیشه و فکر است درباره انقلاب اسلامی ایران. از این رو نیاز به تامل و فکر ورزی دارد. حوزه علمیه، آموزش و پرورش، دانشگاهها و نخبگان باید جامعه را به سمت فکرورزی سوق بدهند. در پرتو این فهم درست است که جامعه می تواند فهم عمیق و ناب از انقلاب پیدا کند و خطوط انحرافی و غلط از انقلاب را می تواند تشخیص دهد.

رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم انقلاب با اشاره به تلاش اخیر و آینده دشمن ادامه داد: در آینده چالش های اندیشه ای ما بیشتر هم خواهد شد. زیرا دشمن راه دیگری جلوی پای خود نمی بیند الا اینکه با نفوذ فکری در حوزه، آموزش و پرورش، دانشگاهها و ... تغییر نگرش ایجاد کند اینجاست که جهاد تبیین اهمیت بیشتری پیدا می کند.

در کشور فرانسه که مسلمانان زیادی در آن زندگی می کنند، دولت فرانسه به دنبال مشابه سازی یک نوعی از اسلام هست که تفکر لیبرالی و غیر دینی در آن نهادینه شده است.

ذوعلم در ادامه اظهار داشت: ما در بیانیه باید از عبارات به درایات  برسیم و در ابتدا باید خودمان به استدلال برسیم. در آموزش و پرورش ما باید از بیانیه پیام تحول در تعلیم و تربیت را برداشت کنیم. خواسته مقام معظم رهبری نیز از ابتدای ابلاغ سند تحول نیز همین بوده است. ما باید در زمینه سازی و آماده سازی سند تحول بنیادین در تمام بخش های آموزش و پرورش و بویژه مدرسه تلاش کنیم.

استاد بیانیه گام دوم انقلاب در توضیح خودسازی گفت: خودسازی یعنی اینکه از خودخواهی فراتررفته و به یک سلامت فکری عمیق برسیم. خودسازی سطوح مختلفی دارد، خودسازی نگرشی و تلقی ها نسبت به انقلاب، عملکردی، اسلام و تدین.

وی همچنین در پایان افزود: ما باید ذیل بیانیه گام دوم در آموزش و پرورش با مشورت معلمین، مدیران و والدین چشم انداز تعریف کنیم که به طور مثال مدرسه مورد نظر بیانیه گام دوم چگونه باید باشد و راه رسیدن به آن چگونه است.


XML دیدگاه ها: RSS | Atom

دیدگاه‌ها