وزیر آموزش و پرورش در همایش سراسری معلم گام دوم انقلاب اسلامی؛

بدون عکس

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، یوسف نوری با بیان این که امروز؛ روز مقاومت شهر دزفول است و یاد و خاطره دلاورمندانی که در شهر دزفول شهید شدند را گرامی می داریم، اظهار کرد: در ایام شهادت امام ششم شیعیان، حضرت امام جعفر صادق علیه السلام هستیم. ایشان مکتب و مدرسه ای را تشکیل دادند و آنچه که امروز از سوی مقام معظم رهبری به عنوان شعار سال و تولید دانش بنیان نام نهاده شده است در آن زمان اتفاق افتاد و دانش عظیمی در علم و فرهنگ اسلامی شکل گرفت و دانشمندان زیادی در آن مکتب مانند؛ جابربن حیان در علم شیمی و ابن هیثم در این مکتب تربیت یافتند.
عضو کابینه دولت مردمی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که باید پیشتاز و پیشران تمدن نوین اسلامی باشیم، اظهار کرد: تمدن دارای ابعاد زیرساختی متنوعی است که به هنر، فرهنگ، نظام تعلیم و تربیت و .. وابسته است. رهبر معظم انقلاب دارند؛ آینده تمدن نوین اسلامی از مسیر نظام تعلیم و تربیت خواهد بود و اصلی ترین سرمایه نظام تعلیم و تربیت؛ دانش آموز و معلم است، لذا برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی باید شایستگی هایی را در معلمان به وجود بیاوریم.
وی تصریح کرد: افزایش شایستگی های معلمان فقط از مسیر افزایش اعتبارات و بودجه های دولتی میسر نیست و در این حوزه باید برنامه ریزی دقیق تری داشته باشیم، زیرا در این حوزه  حکمرانی خوبی نداشته ایم و به عنوان مثال مسیر توسعه و افزایش شایستگی های معلمان را مشخص نکرده ایم، بنابراین این موضوع نشان می دهد، برنامه ریزی دقیقی در نظام تعلیم و تربیت انجام نشده است.
عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان اینکه معلم عامل اصلی رشد و توسعه نظام تعلیم و تربیت است و باید نقش آنان را به طور جدی در نظر بگیریم، اظهار کرد: معلمان باید در همه زمینه ها مطالبه گر باشند و برای تحقق عدالت آموزشی و تربیتی، تلاش و کوشش کنند و بسیج یکی از از بهترین ارگان هایی است که می تواند در این حوزه به آموزش و پرورش کمک کند.
وی با بیان اینکه توسعه شایسته سالاری و شایسته گزینی در انتخاب مدیران مدارس باید لحاظ شود، اظهار کرد: مدیرانی باید انتخاب شوند که بتوانند حکمرانی شایسته آموزش و پرورش را در راستای شکل گیری تمدن نوین اسلامی محقق سازند.
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تحقق سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از طریق بسیج به عنوان یک گروه پیشرو و مصمم، امکان پذیر است، اظهار کرد: فعالیت های خوبی توسط بسیج برای تحقق سند تحول انجام شده است و انتظار داریم که بسیجیان فعالیت های بیشتری داشته باشند تا برخی از مشکلات آموزش و پرورش را حل نمایند.
نوری با بیان  برخی از مسایلی که آموزش و پرورش با آن مواجه است، اظهار کرد: جمعیت دانش آموزی در حال افزایش است و در سال ۴۰۰ هزار نفر به جمعیت دانش آموزی آموزش و پرورش اضافه می شود. نرخ بازنشستگی با ورودی نیروی انسانی تناسبی ندارد، به طوری که در سال گذشته ۷۰ هزار نفر در آموزش و پرورش بازنشسته شده اند، اما فقط ۲۵ هزار نفر جذب نیروی جدید داشته ایم. روند مهاجرت ها به دلیل مشکلات خشکسالی یا تغییر مراکز کار باعث شده تا عدم توازن جمعیتی در مناطق کشور به وجود بیاید و این موضوع باعث می شود تا در برخی از مناطق علاوه بر افزایش جمعیت، افزایش مهاجرت های جمعیت را شاهد باشیم و  همه این موارد به زیرساخت های آموزش و پرورش در حوزه فضای فیزیکی و نیروی انسانی آسیب وارد می کند.
عضو کابینه دولت مردمی ادامه داد: فقط نباید مشکلات را مطرح کرد و با بیان مشکلات از انجام کارهای اصلاحی دلسرد شد، بلکه علیرغم همه این مشکلات به دنبال انجام کار و اصلاح امور باشیم و حرکت و پویایی نظام تعلیم و تربیت را مد نظر داشته باشیم.
عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به تلاش هایی که برای رفع مشکلات آموزش و پرورش در دولت سیزدهم شده است، اظهار کرد: در زمینه کمبود معلم  استخدام های جدید انجام داده ایم، سرعت فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان را افزایش داده ایم تا نیروهای شایسته و توانمند، وارد آموزش و پرورش شود. همچنین نیروهای مهر آفرینی که در طول ۱۵ سال گذشته تعیین تکلیف نشده بودند، وضعیت آنان مشخص شد و وارد آموزش و پرورش خواهند شد و کد کارمندی دریافت می نمایند.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه باید از ظرفیت حلقه های میانی استفاده بیشتری نماییم، گفت: خیّران ظرفیت عظیمی در آموزش و پرورش هستند و تاکنون به نظام تعلیم و تربیت کمک های بسیاری کرده اند و از این به بعد نیز می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد، زیرا خیّران علاوه بر این که از مال خود گذشت کردند، با ایثار آن را صرف آموزش و پرورش کشور  می نمایند، جنبه های تربیتی هم دارد و به دانش آموزانی که با کمک خیّران تحصیل می کنند، نشان می دهد، که زیست انسانی چه جنبه های عظیم و بزرگی می تواند داشته باشد و کار امروز یک خیّر باعث تربیت ده ها خیّر در سال های آینده خواهد شد.
عضو کابینه دولت مردمی اظهار کرد: معلمان در دوران کرونا ایثار و فداکاری زیادی انجام دادند و زمان زیادی را صرف آموزش دانش آموزان کردند. همچنین معلمانی داریم که با نذر خدمت بخشی از ساعات غیر موظف خود را به صورت نذر در مدارس صرف کردند و این موضوع همان نهضتی است که نشان می دهد معلمان ما دغدغه عدالت آموزشی و تربیتی را دارند.


XML دیدگاه ها: RSS | Atom

دیدگاه‌ها